Už je to potřetí, co jsme s Terkou na takřka měsíční cestě někde po Asii. Začali jsme rokem 2023 na Srí Lance, minulý rok to bylo Thajsko a letos to vyhrály Filipíny. Kdybych to měl srovnat, tak je to za mě nejhorší volba, ale určitě to má něco do sebe a jsem rád, že jsem to viděl. Kdyby se mě někdo zeptal, kam bych mu doporučil jet, tak osobně Thajsko. Ale pokud chceš na tripu jen chlastat a neobejdeš se bez pečiva, Filipíny pro tebe budou dobrá volba. Pečivo se totiž v Asii moc nejí, teda pokud se bavíme o Thajsku a Srí Lance. Na Filipínách ho milují a mají skoro všude. Pro nás velké překvapení. Co všechno musíš vědět o Filipínách, než tam vyrazíš?
Než přistaneš na Filipínách
Na Filipínách evidují informace o turistech přes eTravel. Zaregistruješ se na tomhle odkazu a ono ti to vygeneruje QR kód. Ten ale nemusíš nikde ukazovat, protože se jim načte automaticky při pasové kontrole. Zvládneš to i na letišti jako my.
Jako turista vízum nepotřebuješ, pokud tam neplánuješ strávit více než 30 dní. Stačí ti pas – ten musí být platný ještě 6 měsíců po plánovaném opuštění Filipín (nikoliv po příletu). Taky často chtějí zpáteční letenku, aby měli přehled, kdy se chystáš Filipíny opustit.
Doporučuju lokální SIMku, už kvůli datům. Jak už ode mě jistě víš, vždycky lítám připraven a mám virtuální SIM Airelo. Příště vyzkouším Saily eSim. S kódem ANDRE5430 dostaneš slevu 3 $ na Airelo a s kódem ANDREL6573 5 $ na Saily eSim.
Terce jsme pár dní po příletu pořídili místní SIM, koupili jsme ji v 7eleven a 20 GB vyšlo na 199 PHP a vystačilo jít to na celé 3 týdny.



It’s all about the money, money, money…
1 PHP (Filipínské peso) je asi 40 haléřů. Já to počítal přes EUR, které jsme vezli s sebou, abychom nemuseli na Filipínách řešit bankomaty. 1 EUR vycházelo na 60 PHP, přepočet na Kč jsem pak bral 25 PHP / 2,5 = 1 Kč, abych si to zjednodušil.
Peníze jsme měnili na několika místech. Když chceš měnit peníze, tak měj vždycky s sebou pas. Paradoxně v bance se nám nepovedlo směnit ani jednou. Většinou to nedělali a když jo, tak chtěli jen USD. Karty berou docela dost, ale pokud jako my chceš cestovat spíš low cost a vyhýbat se turistickým restauracím a podobně, tak s kartou nepochodíš. Kartou jsem platil všeho všudy asi 3x v obchodě a třeba 5x Grab přes aplikaci.
Bacha na natržený bankovky (EUR i USD). V těchto zemích je standardně neberou ani v bance. Stalo se nám to jak na Srí Lance, tak v Thajsku.
Dýška dost vítají, občas je v restauracích mají započítané v service charge, který se pohyboval od 5 do 10 %, ale nikoho tady dýškem neurazíte.
Ubytování na Filipínách. Kde bydlet?
Je to podobné jako jinde v Asii. Můžeš bydlet už od 100 Kč za noc, ale taky za 3k na noc. My se, co se týče ubytka, většinou držíme při zemi. Bereme to spíš jako přespávací stanici, případně na ubytku občas pracujeme. Ale to stejně většinou někde před hotelem, u bazénu nebo po kavárnách. Co si budem, v Asii máš na každém rohu „pitíčka“ za pár korun – od 30 do 100 PHP ledová káva, čaje, bubble tea… Prostě fakt výběr a dost často si tam můžeš i sednout. Většinu ubytování jsme stejně jako jinde v Asii hledali přes Agodu, ale občas i přes Booking.


Cestování: Skútry, tuktuky, vany a taky lodě
Skútr je must have na ostrovech, ale v Manile bych si to asi nelajznul, stejně jako třeba v Bangkoku. Skútr jsme měli půjčený cca od 300 PHP na den ale byly i za 700 PHP. Záleží na tom, jak dlouho ho chceš a taky jak umíš vyjednávat.
Lodě mezi ostrovy jsou většinou levnější než letenky, když to řešíš na posledních chvíli, ale samozřejmě ne na každý ostrov se dostaneš. Přece jen jich Filipíny mají přes 7 600. My jeli lodí dvakrát na Bohol a z Bohulu a každá cesta vyšla na 700 PHP na osobu + příplatek za 20kg kufr – jednou za 300 PHP za 2 a jednou asi 130 PHP za 2. Proč, se mě radši neptej. 😀
Vany, jakože dodávky. Když už jsi na ostrově jako třeba Puerto Princesa, tak musíš mít skútr. Ale i tak se s ním všude nedostaneš. Nebo jako jo, ale ty ostrovy jsou dost velké. Takže když jsme chtěli z centra Puerto Princesa do El Nida, tak bychom strávili na skútru asi půl dne a ujeli takřka 300 km. A to na jeden zátah nechceš. Takže si můžeš zaplatit místo ve vanu – to jsme sháněli na několika místech a bylo to 700 PHP za osobu. Cesta trvala cca 5 hodin a byla docela svižná. 😀
TukTuk je asijská klasika. Smlouváš na ulici, ale bacha, minimálně se na tu cenu vždy ptej dopředu. Občas totiž narazíš na někoho, kdo chce zkusit tě natáhnout jako nás v Manile hned na začátku, viz článek Cestopis Filipíny vol1: Manila jako na dlani a hřbitov, kde bydlí živí lidé.
Na spoustě ostrovů je k dispozici sdílený velký TukTuk, aka Jeepney Tour. Vychází na pár PHP za osobu a vždy máš vepředu napsané 2-5 míst, odkud kam a přes co to jede. Ale v klidu, taky nám chvilku trvalo, než jsme to vykoumali,
Výlety aka Tours – ať už na El Nido nebo i na dalších místech jako Bohol apod. máš k dispozici cestovky a jejich tours. Tam o ceně moc smlouvat nechtějí a na dost míst je to zbytečné. Zvlášť když máš skútr. My tam vždy nakouknem, ať zjistíme ty největší zajímavosti, a pak to jedem po vlastní ose. Když teda nejde o ostrovy, kde potřebuješ loď – o tours v El Nidu jsem psal v posledním článku Cestopis Filipíny vol3: Luxusní pláže, rum levnější než kola a vietnamská pomsta. Předtím jsme měli jednu na Whale Sharks, se kterými můžeš šnorchlovat na Oslob.



Nejlepší jídlo na Filipínách?
Pokud tohle není první článek, který ode mě čteš, tak už víš, že nejlepší je jíst tam, kde jedí místní. Dost pravděpodobně to bude levné a sakra dobré – to platí i tady. Ty nejlepší jídla, jako třeba vepřové Adobo nebo jarní závitky lumpia jsme měli od místních a porce stále míň než 20 Kč i s rýží.
Pokud budeš v Manile, tak si určitě naplánuj cestu do Chicken House Express, protože lepší grilovaný kuře a omáčkou a rýží jsem v životě nejedl. Pokud ty jo, tak dej vědět kde, protože to chci ochutnat!
Na Boholu se stav na tuhle grilovačku – bacha mapa je přibližná, musíš to poznat podle místa – vyzkoušeli jsme jich v téhle ulici několik a tenhle týpek to měl setsakramentsky nejlepší a taky nejlevnější.
Na Puerto Princesa zase můžu doporučit z místních tuhle, opět viz fotka a přibližný pin na mapě, nebo taky vietnamskou polívku z Bona’s Chalong.
Obecně oproti Srí Lance, ale i oproti Thajsku mají na FIlipínách dost fastfoodů, jakože fakt dost a hlavně dost levných. Zkusili jsme to jednou na Boholu, protože jsme nic extra dobrýho místního nenašli a za 2 meníčka jsme zaplatili asi 400 PHP. Do toho se nevejdu ani v ČR v českých korunách. 😀
Ráj levného alkoholu
Alkohol je na Filipínách dost levnej oproti ostatním místům v Asii. Například za jejich místní rum (chuťově něco jako náš Captain Morgan) zaplatíš za půl litr asi 100 PHP, to samé gin, ale ten jsme ještě neochutnali – vezeme si ho domů. Litrová láhev stála 130 PHP.
Samozřejmě, když si alkohol kupuješ na pláži nebo na vodě při tour u El Nida, tak je ta přirážka slušná, ale ve srovnání s Českem, Thajskem či Srí Lankou jsou to furt drobný. Pivo v 7eleven koupíš od 80 do 100 PHP a dokonce jsou místa, kde seženeš i českýho Kozla.



(Ne)kompletní itinerář na Filipíny
Do tohohle itineráře jsem dal jen to, co nás zaujalo. Není to komplet. Pokud tě zajímá všechno, co jsme viděli a na daných místech dělali, mrkni na ostatní články.
- 3 noci v Manile
- Binondo (Chinatown)
- Moderní Makati & výškové budovy, zejména The Peak (Grand Hyatt Manila), kde si můžeš dát večeři v 61. patře nebo drink v 62. patře a ani to nestojí úplně majlant
- Chicken House Express
- Jeepney Tour
- 1 noc Cebu
- Trhy Carbon Night Market
- 5 nocí Bohol
- Šnorchlování s velrybími žraloky (nutno přejet na Oslob)
- Vyhlídka na Chocolate Hills – vstup 50 PHP, cca 30 minut, ikonická krajina s vyhlídkovou plošinou
- Mahagonový Man-Made Forest – fotogenická alej mezi Loboc a Bilar
- Blood Compact Shrine – památník první smlouvy mezi Španěly a Filipínci (1565)
- Nártouní rezervace (Tarsier Sanctuary) – vstup 50 PHP, cca 30–45 minut, setkání s nejmenšími primáty světa
- 6 nocí Puerto Princesa
- Nagtabon Beach – ideální na surfování, ten si tam můžeš půjčit za 400 PHP na hodinu, což jsem nedal
- Palawan Wildlife Rescue and Conservation Center (krokodýlí farma)
- Motýli – Palawan Butterfly Ecological Garden and Tribal Village
- Tag Kawayan Beach
- 2 noci El Nido
- Tour C, nejlíp hodnocená a i podle průvodce jsou to nejhezčí zastávky, ale pokud tam budeš víc dní, tak si jich dej klidně víc. A má taky něco do sebe
- Hidden Beach, Secret Beach, Helicopter Island, Talisay Beach a Matinloc Island – občas se může stát, že některé zastávky se změní, my vynechali Secret Beach, ale za co nám to vyměnili, si za boha nepamatuju
- Tour C, nejlíp hodnocená a i podle průvodce jsou to nejhezčí zastávky, ale pokud tam budeš víc dní, tak si jich dej klidně víc. A má taky něco do sebe
- 2 noci Puerto Princesa
- 1 noc Manila



Kdy vyrazit na Filipíny
Kdy vyrazit na Filipíny a co s sebou? Stejně jako do Thajska, ideálně v období sucha, tedy mezi listopadem a květnem. Ale turistická sezóna je od poloviny prosince do března.
S sebou je to taky takový asijská klasika – lehké oblečení, potřebné léky, potápěčské masky apod. Žádná specialita oproti jiným asijským zemím. Případně cokoliv si můžeš dokoupit na místě.
Časový posun je 7 hodin v zimním čase, 6 hodin v letním. Za mě je to maximální časový posun, když chceš během cestování pracovat a řešit věci s lidmi z ČR.
5 věcí, co dělat na Filipínách
Mám tu 5 must have věcí, který nesmíš vynechat, pokud vyrazíš na Filipíny. Tady jsou:
- Masáž
- Tour na El Nido
- Šnorchlování se žraloky
- Chicken House Expres v Manile
- Chocolate Hills
Všechny mé cestopisy z Filipín:
- Cestopis Filipíny vol1: Manila jako na dlani a hřbitov, kde bydlí živí lidé
- Cestopis Filipíny vol2: Co nevynechat na Boholu a jsou Chocolate Hills fakt z čokolády?
- Cestopis Filipíny vol3: Luxusní pláže, rum levnější než kola a vietnamská pomsta




